NIN
ok. 45 min. od Povljany (kierunek Zadar)
Miejscowość położona w północnej części Dalmacji. Miasto swój początek ma już w IX wieku p.n.e. Do dziś zachowały się szczątki rzymskiego miasta, z amfiteatrem oraz wówczas największą świątynią Dalmacji.
Dojeżdżając do Ninu można zwiedzić muzeum soli, a do samego miasteczka wchodzi się przez urokliwą bramę i z miejsca można zachwycić się lokalnymi zabytkami, pośród których wart zobaczenia jest pomnik Grgura Nińskiego oraz najmniejsza na świecie Katedra św. Krzyża (40 m obwodu), która została wzniesiona na miejscu rzymskiej bazyliki w VIII w. Katedra była swego czasu siedzibą biskupa Ninu.
Ciekawostką jest również to, że w Ninie plaże są piaszczyste, dające radość nie tylko amatorom słonecznych kąpieli, ale również Kitesurfingowcom.
NOVALJA
ok. 60 min. od Povljany (kierunek Pag)
Samo miasteczko ma swoją historię sięgającą czasów antycznych. Z tamtego okresu zachowały się liczne fragmenty antycznych budowli. Najbardziej znanym jest unikatowy kamienny ręcznie wykonany akwedukt (Talijanova buža) z 1 wieku, długi na 1 km, którym kiedyś płynęła woda z novaljskiego Polja do Novalji. Zwiedzających miejskie muzeum, zadziwią pozostałości zatopionego statku handlowego, a w muzealnych piwnicach dodatkowo można zobaczyć wejście do wspomnianego wodociągu sprzed 2000 lat.
Nas niestety w Novalji zniechęca ogrom turystów i brak parkingów. Miasto warto je jednak zobaczyć, bowiem oferuje ona mnóstwo klubów i dyskotek, co przyciąga wielu ludzi młodych, szukających rozrywki przy muzyce, na koncertach i festiwalach.
Amatorzy opalania bez strojów kąpielowych znajdą tu swoje żwirowe plaże, ale i na plażach publicznych topless nie wzbudza, żadnej sensacji i zgorszenia. Polecamy odwiedzić plażę Zrće, która uchodzi za najpiękniejszą na Adriatyku i zapewnia całodobową zabawę.
Jadąc do Novalji z pewnością będziecie podziwiali ze szczytu góry panoramę Pagu. Na parking widokowy skręcajcie jednak wracając z Novalji. Zakręty i wzniesienia powodują, że przecięcia pasa ruchu jest bardzo niebezpieczne i w tym miejscu dochodzi do wielu niegroźnych kolizji. Wracając, bez problemu skręcicie w prawo i będziecie w spokoju podziwiać miasto Pag, Solanę, Zatokę. Na parking widokowy warto wrócić również nocą, kiedy to Pag nabiera dodatkowego klimatu okraszonego miejską iluminacją.
SPLIT
ok. 2 godz. od Povljany (dojazd do Autostrady A1 i kierunek Split)
Drugie co do wielkości miasto w Chorwacji zabiega o turystów z Zadarem. Z uwagi na sportową rywalizację, oba miasta nie specjalnie darzą się sympatią.
W mieście widać wiele wpływów architektury greckiej. Jednak gdy znajdziecie się na nabrzeżu, zachwycą Was ogromne promy i statki oferujące połączenia do wszystkich ważniejszych portów w Chorwacji i Włoszech.
W Splicie warto zobaczyć Pałac Dioklecjana, mauzoleum czy dom w którym swoje badania prowadził Freud. Spacerując po mieście warto schodzić z głównych ulic w wąskie i urokliwe uliczki boczne. Nie obawiajcie się w tym mieście nie sposób się zgubić.
Jak w każdym większym chorwackim mieście przygotujcie się na brak parkingów. Aby nie tracić czasu na poszukiwanie miejsca parkingowego, sugerujemy dojechać do centrum, aby zorientować się w topografii głównych ulic i zaparkować samochód z dala od tłumów i spacerkiem w 15-20 minut dojść do centrum.
TROGIR
ok. 2 godziny od Povljany (dojazd do Autostrady A1 i kierunek Split)
To portowe miasto w środkowej Dalmacji wyróżnia się przepiękną starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe starówka położona jest na wyspie, a miasto posiada podnoszony most, którym można przedostać się na wyspę Čiovo.
Trogir zachwyca klimatycznymi uliczkami i błyszczącymi chodnikami, które pamiętają greckich kolonistów przybyłych do miasta w III w. p.n.e.
W mieście na pewno warto zobaczyć Bramę Lądową, Katedrę św. Wawrzyńca, Pałac Cipiko.
Trogir przygotowany jest na przyjazd wielu turystów i przed wjazdem do miast jest duży parking, z którego można pieszo dojść na starówkę.
ZAGRZEB
ok. 3,5 godziny od Povljany (dojazd do Autostrady A1 i kierunek Zagrzeb)
Miasto na wzgórzach Gradec i Kaptol, którego nazwa przetłumaczona na język polski oznacza „Zakopane” ;-). Warto zawitać do chorwackiej stolicy w drodze do lub na Bałkany, bowiem jest to największa kulturalna stolica, z Teatrem i Biblioteką Narodową, Uniwersytetem i licznymi muzeami. W Zagrzebiu odbywa się wiele prestiżowych imprez w wymiarze międzynarodowym, a miasto posiada bogatą infrastrukturę hoteli o najwyższym standardzie. Ilość imprez, przyciąga wielu turystów, a to niestety powoduje, że planując nocleg w Zagrzebiu warto wcześniej zorientować się w ofercie hotelowej i dokonać rezerwacji.
My do Zagrzebia najczęściej wjeżdżamy, podróżując z Polski do Povljany, gdzie w ramach noclegu, nocą zwiedzamy miasto i wypoczęci ruszamy w dalszą podróż.
DUBROWNIK
ok. 4,5 godziny od Povljany (dojazd do Autostrady A1 i kierunek Split)
Przez wielu mylnie uznawany za stolicę Chorwacji. Dubrownik z uwagi na swą architekturę, należy do najchętniej odwiedzanych miejsc na Bałkanach i jak nie trudno się domyśleć ilość turystów jest po prostu ogromna. I nic dziwnego, bowiem unikatowe baszty, fosy, kościoły, muzea zapierają dech w piersiach, a cała starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym mieście nie ma zbyt wielu miejsc do plażowania, jednak nocne życie kulturalne, jest tym co „imprezowicze” lubią najbardziej.
Warto wiedzieć, że Dubrovnik to nie tylko starówka, bowiem administracyjnie miasto rozciąga się od wybrzeża Adriatyku do
wzgórza Srđ i podzielone jest na dzielnice, które również warto zobaczyć.
Miasto warto odwiedzić w czerwcu, kiedy to organizowany jest jeden z największych kulturalnych letnich festiwali w Europie, podczas którego pod gołym niebem można uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, operowych, teatralnych, a wszystko okraszone lokalnym folklorem.
VIR
ok. 45 min. od Povljany (kierunek Zadar)
Ciekawostką związaną z wyspą Vir jest to, że jest ona połączona mostem z pobliskim półwyspem i niewielu ma świadomość że znajduje się na wyspie. Jeśli staniecie na plaży w Povljanie, ląd który widać w oddali to właśnie Vir. Niestety aby dojechać samochodem na wyspę trzeba pokonać dystans około 50 km.
Na samej wyspie jest sporo atrakcji, ale są niezbyt wyeksponowane i wielu turystów po prostu ich nie dostrzega. Na pierwszy plan wysuwa się jednak twierdza z XVI w. Kaštelina, wybudowana do obrony przed Turkami przez Wenecjan. Warte odwiedzania są też dwa niewielkie kościoły św. Jerzego z XII wieku i św. Jana Chrzciciela wybudowany w wieku XIII.
Wyspa w dużej części porośnięta jest gajami oliwnymi i figowymi oraz gęstymi sosnowymi lasami. Tuż przy wyspie Vir znajduje się mniejsza wyspa Školjić z sosnowym lasem oraz piaszczystą plażą.
ZADAR
ok. 60 min. od Povljany (kierunek Zadar)
Zadar należy do naszych ulubionych większych miast w Chorwacji. W mieście znajduje się port rybacki, stocznia, lotnisko, a atrakcyjność turystyczna w chorwackich folderach stawia miasto na równi z Dubrownikiem czy Wenecją.
Co ciekawe miasto swój początek ma w IV w. p.n.e., ale zwierzchność królów chorwackich zyskało dopiero w X wieku. Ilość zabytków jest tak ogromna, że nie sposób wymienić wszystkie. Najciekawszymi wydają się jednak, kościół św. Donata, kościół św. Marii, rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich czy mury, którymi miasto było otoczone w XVI w. Warto również wspiąć się na wierzę romańskiej katedry św. Anastazji z XII, z której można podziwiać przepiękną panoramę okolic Zadaru.
Najnowszą atrakcją turystyczną nieopodal przystani promowej, są Morskie Organy, które które gdy nadchodzi morska fala wydają niski dźwięk i odnosi się niesamowite wrażenie, że ów dźwięk płynie z morza.
PAG
ok. 15 min. od Povljany (kierunek Pag)
Obecne miasto Pag zaczęto budować w 1443 roku według projektu Juraja Dalmatinca. Co ciekawe przez wiele wieków Pag był otoczony murami obronnymi, które miały chronić ludność i pobliskie baseny solankowe z których 1 kg soli, był wówczas równowartością 0,5 kg złota. Fragmenty murów obronnych oraz wieże obronne i twierdza zachowały się w północnej części miasta
Dziś miasto ma regularny układ ulic, przy których zlokalizowane są liczne zabytki. Na szczególną uwagę zasługuje:
XV wieczny kościół NMP, który miał stać się katedrą, ale niestety nie pełni tej funkcji. W kościele wisi gotycki drewniany krzyż również XV wieku, a obok kościoła wzniesiono dzwonnicę, obwieszczającą ważne wydarzenia.
Klasztor św. Małgorzaty, którego historia zaczyna się przed powstaniem wspólnoty benedyktynów w Pagu w 1318 roku. Paškie Benedyktynki są opiekunkami relikwii Svetog Trna, które w 1435 roku, podarował brat Ivan Tutnić Pažanin. Ponadto w klasztornym skarbcu znajduje się cudowna figura Matki Bożej i krucyfiks z kościoła Sv. Ante Opata. Zakonnice również od trzech stuleci wypiekają przysmak o nazwie baškotini, który można kupić w klasztorze, a Pašanie podejmują swoich gości dodając je do kawy.
Kościół św. Franciszka z 1785 roku, zlokalizowany w południowej części Starego Miasta, ale niestety zwiedzać go można tylko przy specjalnych okazjach.
Ciekawym obiektem jest także siedziba władz miasta zwana trybunałem książęcym, ale warto również udać się do oddalonego o ok. kilometr zabytkowe Starego Miasta, które w granice administracyjne centrum, zostało włączone w 1970 roku.
Turystów zachwyca również Most Katina o długości 30 m, wybudowany w 2010 roku, w miejscu przeprawy z XV wieku.
ŠIBENIK
ok. 60 minut od Povljany (dojazd do Autostrady A1 i kierunek Split)
Šibenik jest najstarszym rodowym miastem Chorwatów na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, a ilość starych twierdz, kościołów i katedry pod ochroną UNESCO na tle najnowocześniejszych hoteli sprawiają, że to miasto po prostu się uwielbia, a średniowieczne ogrody oszałamiają turystów zapachami śródziemnomorskich przypraw i leczniczych roślin.
W okresie wakacyjnym riwiera wprost tętni życiem artystycznym i kulturalnym. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Dzieci. Wśród najciekawszych zabytków Šybenika nie można ominąć Katedry św. Jakuba, wzniesionej przez kliku architektów XV i XVI w. i jak wiele zabytków w Chorwacji znajduje się na liście UNESCO. Niezwykłość tej gotycko-renesansowej budowli polega na tym, że została zbudowana w całości z kamienia, bez używania jakichkolwiek innych materiałów, a jej fasadę zdobi i 71 płaskorzeźb .
Amatorzy mocnych wrażeń z dużą dawką adrenaliny, powinni obowiązkowo zawitać na Šybenicki Most, z którego można wykonać skok na bungee, z wysokości 40 m.