O POVLJANIE
Ta niewielka miejscowość na wyspie Pag zachwyciła nas swoją gościnnością i spokojem. Trafiliśmy do niej, gdy nie mogliśmy znaleźć sensownej kwatery w miejscowości Pag oddalonej o ok. 15 km. Dziś do stolicy wyspy jeździmy tylko turystycznie lub na obchody letniego karnawału, czy 15 sierpnia na obchody święta, które w Polsce nazywane jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Apartamenty Marino pozostają, jednak naszą główną bazą noclegową.
Povljana położona jest na południu wyspy Pag, a nazwa miejscowości pochodzi od PAULINIANA , o rzymskim imieniu Paulus, z łacińskim przyrostkiem -ANA. Chorwaci, bardzo wcześnie w rejonie wyspy Pag, założyli swoje osady, a o ich obecności świadczy choćby średniowieczny cmentarz i kościoły. Po raz pierwszy nazwa miejscowości jest wymieniona w źródłach historycznych podczas budowy kościoła św. Martina 13 lutego 1345, który zachował się do dnia dzisiejszego i stanowi niezwykle cenny zabytek architektury średniowiecznej Chorwacji. Ponownie o Povljanie można przeczytać w latach 1452 i 1492 roku, gdy archiwiści pisali o rolniczek osadzie. Pierwsze wzmianki dotyczą jednak tzw. Starej Povljany, która z czasem wyludniła się, bowiem od 1750 r. mieszkańcy zaczęli osiedlać się w „Nowej Povljanie”, w której dziś mieszka w około 800 osób, ale w okresie letnim w miejscowości przebywa nawet 3000 ludzi.
Początkowo miejscowość miała charakter typowo rolniczy z hodowlą owiec na pierwszym planie, ale od połowy XX wieku, z rolniczego ośrodka wyspy staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym. Pierwsze wzmianki turystyczne o tej miejscowości można znaleźć już w roku 1954, w których turyści chwalą piękne plaże i czyste morze z ogromna ilością muszli i malowniczą zatoką Stara Povljana. Na przestrzeni dziejów miasteczko może pochwalić się kilkoma chorwackimi osobistościami głównie duchownymi, ale również z Povljany wywodzi się poeta Ante Tičić, urodzony w 1944 r., którego liryczne wiersze, prozy, opowiadania, aforyzmy publikowały najważniejsze czasopisma. Ante Tičić wydał drukiem kilkanaście zbiorów poezji, a także słownik dialektu i mowy historycznej regionu Povljana.
W miejscowość oprócz walorów turystyczno-przyrodniczych, turyści mają do dyspozycji:

  • restauracje
  • sklepy wielobranżowe
  • kawiarnie
  • przychodnię zdrowia i aptekę
  • miejsce do cumowania łodzi
  • wynajem łodzi, skuterów wodnych, rowerów
  • strzeżone i dzikie plaże
  • przystanek autobusowy
  • pocztę
  • bankomat
  • kantor
  • kościół św. Martina i św. Jurja

PLAŻE
W Povljanie i wokół niej jest wiele miejsc do plażowania.
Najbardziej popularne są trzy, zachęcamy do sprawdzenia każdej z nich i wybrania tej, która w największym stopniu spełni Wasze oczekiwania.
Plaża Dubrovnik – jest to plaża publiczna, położona w zachodniej części miasteczka, gdzie na szerokiej linii brzegowej można wypoczywać na grubym żwirku. Plaża jest strzeżona, ma wyznaczone miejsce do pływania, wokół znajdują się wypożyczalnie sprzętu, restauracje i kawiarnie oraz parking. Nieopodal można zażywać błotnych kąpieli borowinowych. Polecamy ją dla dzieciaków, bo trampoliny, zjeżdżalnie to jest to, co sprawia im wiele radości i uciechy.


Plaże w południowej części miasta – to tak naprawdę trzy żwirowe plaże Perilo, Livade i Obatnice, ze stosunkowo wąską linią brzegową, graniczące z przyległymi terenami zielonymi (łąki), na których wypoczywa spore grono ludzi. Długa linia brzegowa umożliwia znalezienie spokojnego i cichego miejsca do nadmorskiego wypoczynku. Plaże nie ma wyznaczonych miejsc do pływania, nie ma na nich ratowników i wypożyczalni sprzętu, ale przy plaży Perilo można wypić kawę czy wziąć prysznic po morskiej kąpieli.

Plaża na przedmieściach Povljany – to dzika plaża kamienista. Znajdziecie, ją bez problemu, bo znajduje się przy drodze prowadzącej do miasta Pag. Drogę od plaży oddziela pas drzew, a plażowicze mają  swoje małe wiatrołapy ułożone z kamieni.


BŁOTA BOROWINOWE
Povljana ma dwa miejsca, w których można skorzystać z borowinowych okładów błotnych (słynne błota Segal). Pierwsze z nich „Malo Blato”, znajduje się nieopodal parku ornitologicznego. Z kolei drugie zlokalizowane jest nieopodal plaży Dubrownik i to miejsce jest bardziej popularne. Trzecie „Veliki Blato”, to park ornitologiczny, w którym nie ma możliwości zażywania błotnych szaleństw.
Zabawa w borowinie polega na tym, że smarujemy się błotną papką i wygrzewany się na słońcu. Ponieważ błoto niszczy stroje kąpielowe niech Was nie zdziwią osoby zupełnie nagie, które korzystają z błotnych kąpieli. Jeśli jednak zrzucenie stroju, jest ponad  Wasze możliwości proponujemy założyć na siebie stroje, które po urlopie będą do wyrzucenia.
Warto skorzystać z borowinowego szaleństwa, bowiem błota borowinowe, są skutecznym lekiem i naturalnym kosmetykiem dla skóry. Składają się w 100% z naturalnych składników pochodzących z wnętrza ziemi. W skład ich wchodzą m.in. kwasy huminowe, bituminy, białka, żywice, mikro i makroelementy oraz sole i krzemionka zapewniają naturalną pielęgnację ciała, działają stymulująco na przemianę materii, dotleniają tkanki. Borowiny bogate są w sole mineralne, tj. siarczany magnezu, potasu, glinu, sodu, związki żelaza, krzemu i wapnia, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowej pracy. Kwasy organiczne i sole mają działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Okłady na skórę z borowiny powodują regenerację naskórka i tkanek, które uległy uszkodzeniu.
Borowina pomocna jest w leczeniu:
– dolegliwości bólowych stawów,
– chorób zwyrodnieniowych stawów i chrząstek stawowych,
– stanów pourazowych stawów, kości, okostnej, mięśni,
– reumatyzmu tkanki miękkiej.
Z kąpieli błotnych nie powinny jednak korzystać osoby:
– podatne na zapalenia skóry,
– z zaburzeniami krążenia,
– ze zdiagnozowaną cukrzycą.



PARK ORNITOLOGICZNY
Povljana to również bogactwo przyrodnicze. Niespełna 2 km od miasteczka znajduje się chroniony prawem rezerwat przyrody „Veliki Blato „, w którym ornitolodzy mają oazę ptasiego szczęścia.
Povjlanski rezerwat, jest schronieniem dla wielu ptaków błotnych, szczególnie w okresie lęgowym, migracji i zimowania. Długość siedliska bagiennego wynosi około 2 km, przy średniej szerokości ok. 1,2 km. Północna część jest otoczona trzcinami i kilkoma odmianami turzyc, sitowia oraz innych roślin bagiennych. Krawędź depresji pokrywają łąki, które są zalewane wiosną i jesienią. Południowa części rezerwatu jest sporadycznie pokryta roślinnością. Przy odrobinie szczęścia spotkacie tu takie ptaki jak: czarna łyska , perkozek, perkoz dwuczuby, czapla siwa, czapla biała, bąk , Ibis, błotniak łąkowy, skowronek.
Tak zachowany obszar bagien to bardzo rzadkie w dzisiejszych czasach przyrodnicze zjawisko, zwłaszcza z powodu rosnącej wrażliwości ornitofauny i znikających obszarów bagiennych w całej Europie.



NA ZAKUPY
Jeśli chcecie zrobić w Povljanie, większe zakupy spożywcze można skorzystać z dwóch sieciowych sklepów o nazwie Lorenco (7 minut od Marino) lub Konzum (3 minuty). Pieczywo polecamy jednak kupować w lokalnej piekarni, do której chleb (kruh) i inne wypieki dowożone są trzy razy dziennie.
Warzywa (povrce) i owoce (voce) warto kupować u mieszkańców, którzy w swoich przydomowych ogrodach mają wystawione stoliki i sprzedają prosto z drzewa lub krzaka świeżutkie przysmaki.



DO RESTAURACJI
W miasteczku jest kilka restauracji i fastfoodów.
Do naszych ulubionych miejsc z kartą dań należą Mornar (2 minuty od Marino), Nirvana (15 minut) oraz pizzeria Snoopy (3 minuty).


W menu oprócz tradycyjnej ryby, godne polecenia są:
– zupa rybna – ribla juha – cena około 20 kn
– panierowane krążki z kalmarów – Pržene Lignje – 80 kn
– kalmary z grilla – Lignje na žaru – 80 kn
– makaron/ryż z krewetkami – pasta / riža s Kozicami – 80 kn
– smażony panierowany ser – Pohani Sir – 60 kn
– sałatka z tuńczyka – Tuna sald – 60 kn
– sałatka z ośmiornicy – Hobotnica salad – 60 kn
– makaron z owocami morza – Pasta s plodavima mora – 60 kn
– sałatka z ziemniaków i cebuli skropiona oliwą – Krumpir salat – 30 kn
– sałatka z pomidorów i różnych dodatków – Rajcica salat – 30 kn
– z ryb najsmaczniejszą naszym zdaniem jest Dorada – Orada
– potrawy z jagnięciny – Janjetina – niestety nie zawsze są dostępne.

Do picia oprócz wody, polecamy:
– Piwo – Ožujsko lub Karlovačko
– Wino – Graševina lub Pošip
– Rakiję lub Travaricę z lodem (rakija s ledom)



LETNIE ATRAKCJE POVLJANY
W okresie wakacyjnym niemal każdego dnia odbywają się imprezy kulturalne i koncerty. Szczegółowy plan imprez można znaleźć na plakatach rozwieszonych w mieście, a jeden z nich wisi zawsze na przystanku autobusowym.



COŚ DLA „FOTOPSTRYKÓW”
Ciekawe miejsca dla fotografów to oczywiście wszystkie możliwe plaże, ale ciekawe zdjęcia można zrobić też bezpośrednio z Apartamentów Marino, zwłaszcza z kwater zlokalizowanych na piętrze.
Inne warte fotograficznego poświecenia miejsca to:
– park ornitologiczny,
– droga z Povljany do miasta Pag,
– latarnia przy plaży Dubrovnik,
– marina przy restauracji Nirvana,
– promenada spacerowa od mariny do latarni,
– okolica marketu Lorenco,
– o zachodzie słońca kościół w centrum miasta,
– o wschodzie słońca łąki za szkołą.

Żadne ze zwierząt nie ucierpiało. Po zrobieniu zdjęcia zwierzątka bezpiecznie wracały do morza.